Piosenka jest dobra na wszystko

kobieta_retro5419514jpg (4)Tegoroczną literacką nagrodę Komitet Noblowski przyznał po raz pierwszy autorowi tekstów piosenek. Nikt dotąd chyba nie wątpił, że Bob Dylan to prawdziwy poeta, ale ponieważ swoje wiersze śpiewał i nagrywał, a nie wydawał w poetyckich tomikach,  to z definicji przynależał do tzw. kultury masowej, a nie do “wysokiej”.

Stąd tak wielkie zaskoczenie werdyktem niemalże wszystkich polskich mediów. Chociaż akurat Polska ma swoją piszącą dla potrzeb piosenki noblistkę – w osobie Wisławy Szymborskiej. Jednak w jej przypadku była to twórczość niejako przygodna, podczas gdy Dylan jest wyłącznie poetą-pieśniarzem, czyli “bardem”. Z całą pewnością nie jedynym tak wybitnym. Wystarczy przypomnieć Władimira Wysockiego czy Bułata Okudżawę.

Niektórzy zdążyli już zadrwić z tej nagrody. Np. Tomasz Terlikowski swoim wpisem na FB:
„W przyszłym roku Nobla powinna dostać Beata Kozidrak za tajemniczą frazę o plamie na ścianie.”

kobieta_retro5419514jpg (3)W jego przypadku to zapewne bezsilny  bunt przeciwko “lewackim” sympatiom Komitetu Noblowskiego (nagrodę dla „bezbożnej ateistki” Szymborskiej też kontestował). Żadne drwiny nie zmienią jednak faktu zasłużonej nobilitacji  kultury masowej. Tak, jak ta “wysoka”, ma ona swoich grafomanów, ale i godnych Nobla artystów.

Reklamy

3 komentarze do “Piosenka jest dobra na wszystko

 1. Terlikowski to „pożyteczny idiota” z kręgu tzw. katolickich fundamentalistów, posiada cechy osobowości zacietrzewionego ajatollaha, więc jako element polskiego skrajnie prawicowego kato-folkloru, nieustannie musi wyskakiwać ze swoimi bredniami. Ponadto Dylan jest Żydem, kolejnym Żydem-noblistą, fakt ten na pewno dodatkowo go wkurza.

  Polubienie

  • To prawda, że głównie antysemicka prawica krytykuje przyznanie Nobla Dylanowi, ale akurat Terlikowski antysemitą raczej nie jest. Pewnie liczył, że nagrodę za poezję otrzyma Jarosław Marek Rymkiewicz, zwłaszcza za wiersz “Krew”:

   Krew rozlepiona na afiszach
   Krew na chodnikach i na ścianach
   Krew – jak poranna wtedy cisza
   Krew – czarne plamy na ekranach

   Krew na kamiennych szarych płytach
   Na białych rękawiczkach Tuska
   Krew która o nic was nie pyta
   Krew jak złamana w sadzie brzózka

   I jak na polach polne maki
   I nad polami białe chmury
   Jak narodowi dane znaki
   Oni wznosili się do góry

   Krew na fotelach tupolewa
   Zmywana szlauchem o świtaniu
   Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
   To będzie pieśń o zmartwychwstaniu

   Polubienie

 2. Gdyby pośmiertnie przyznawane były literackie nagrody Nobla, to w pierwszej kolejności przyznano by ją Homerowi, który był wszak ludowym bardem. Średniowieczni poeci prowansalscy, też byli “tylko” śpiewającymi trubadurami. Wraz z nagrodą Nobla dla Boba Dylana historia literatury oficjalnie zatoczyła koło.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s