Czas to pieniądz

kobieta_retro5419514jpg (4)Rządzącej w Polsce partii wyczerpały się już możliwości kupowania sobie wyborców za pieniądze. Wiadomo, budżet nie jest z gumy, a pożyczać też bez końca się nie da. I pewnie stąd mnożące się inicjatywy coraz to nowych dni wolnych od pracy – ale nie od płacy – czyli ustawowych świąt państwowych. Aktualnie dyskutowane są dwa – 10 i 14 kwietnia.

Ta pierwsza data to oczywiście “rocznica smoleńska”, która – zdaniem pomysłodawcy, wiceprezesa PiS, Marka Suskiego – jest bardzo ważnym dniem dla wielu Polaków. Dla jak wielu Polaków, bliżej nie wiadomo, ale z pewnością perpektywa dodatkowego – płatnego – dnia wolnego od pracy tę liczbę znacząco powiększy.

Co prawda są wśrod prawicowców i tacy, którym ten pomysł nie przypadł do gustu – jako zbyt świecki na świętowanie. Mam tu na myśli ostatni wpis Tomasza Terlikowskiego na FB:

Ja to bym jednak wolał, żeby dniem wolnym od pracy był Wielki Piątek, a nie 10 kwietnia. Mam wrażenie, że mnożenie świeckich świąt to nie jest dobra droga. Lepiej celebrować religijne!

No, ale dla nich na 14 kwietnia proponowane jest święto upamiętniające Chrzest Polski, który to projekt złożył już do Laski Marszałkowskiej poseł Jan Klawiter. Nic też nie przeszkadza temu, by w obydwa te dni w kościołach odprawiane były uroczyste msze: 10-go – żałobna w intencji “Poległych”, 14-go dziękczynna w intencji “Narodu”.

Ponieważ red. Terlikowski domaga się, by dniem wolnym był  (najczęściej wypadający w kwietniu) Wielki Piątek, to może  by też powrócić do pomysłu ustawowego świętowania 2 kwietnia rocznicy śmierci Jana Pawła II? Rzecz jasna, niezależnie od (zlożonej już) propozycji, by  16 października (dzień wyboru papieża) został ogłoszony świętem narodowym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s