100 metrόw (krzyża) na stulecie

Jak donoszą internetowe media, Na stulecie niepodległości Polski w gminie Blaszki, w województwie łódzkim, ma stanąć najwyższy w Polsce krzyż […] ma mieć ponad 100 metrów wysokości, czyli byłby trzy razy wyższy niż figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Krzyż ma stanąć na terenie parafii w Wojkowie, ktόrej proboszcz jest  pomysłu inicjatorem. 

Niestety, z powodu konieczności adekwatnego uczczenia narodowego jubileuszu, będzie to dopiero drugi co do wielkości krzyż na świecie. Palma pierwszeństwa nadal należeć będzie do hiszpańskiej Valle de los Caidos, gdzie z inicjatywy gen. Franco wzniesiono  w 1959 r. krzyż pamięci poleglych, o wysokości ponad 150 metrόw.  Zaraz za nami znajdzie się zdegradowany do trzeciego miejsca 95-metrowy krzyż na filipińskiej Mount Samat (wzniesiony w  także w hołdzie poległym żołnierzom). Z “podium” najwyższych spadnie natomiast  Krzyż Trzeciego Tysiąclecia w Chile… ktόry jednak wciąż ma szanse pozostać najszerszym (40 m) krzyżem świata. Rzecz jasna, o ile polski projekt tego rekordu nie pobije. Tak więc, pomimo vice-mistrzostwa  niejako wymuszonego symboliczną wysokością, mamy jeszcze szansę na mistrzostwo w kategorii “rozpiętość”.

Potencjalne rekordy już cieszą prawdziwych Polakόw-katolikόw (TV Republika: To świetnty pomysł! Polska nie wstydzi się swojej wiary!),  śmiesząc lub ambarasując pozostałych. Mnie jednak najbardziej zadziwia i niepokoi informacja, że w okolicy monumentalnego krzyża ma powstać stylizowany na średniowieczną wioskę ośrodek rekreacyjny, przeznaczony głównie dla osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci wyjeżdżających na tzw. zielone szkoły.

„Powrόt do średniowiecza” to mrzonka i leitmotiv katolickich integrystόw. Nie bardzo dotąd rozumiałam, co ich tak w  średniowieczu zachwyca, skoro swoje tęsknoty obwieszczają za pośrednictwem XXI-wiecznej technologii. Teraz mam niejakie obawy, że zamierzają średniowiecznie edukować  (skoro w szkołach nie wypada) kolonijne dzieci. I – o zgrozo! – średniowiecznie rehabilitować niepełnosprawnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s