I ty możesz zostać dzieciobόjczynią

kobieta_retro5419514jpg-4[1]Wiadomość, ktόrą podały dzisiejsze media, jest tak porażająca, że może pozostawić traumatyczny  ślad, nawet jeśli nie zostanie (oby tak było!) zrealizowana. Oto ona: Śledczy chcą ustalić, kim była matka noworodka wyłowionego z Odry w Nowej Soli w Lubuskiem w czerwcu 2018 r. Dlatego zwolnili z tajemnicy lekarskiej 125 lekarzy i planują przesłuchać 1500 kobiet.

Na razie tylko planują, ale – jak powiedziała w TVN 24. prowadząca sprawę pani prokurator:

Śledczy szukają matki dziecka, chodząc od drzwi do drzwi. […] „Matka chłopca może być młodą, drobną kobietą w wieku od 18 do 25 lat. Charakterologicznie to typ introwertyka z cechami neurologicznymi [sic!]. Kobieta może znajdować się w trudnej sytuacji materialnej. Nie planowała ciąży. Niewykluczone, że nie miała wsparcia najbliższych osób. Mogła bać się napiętnowania w swojej społeczności”

Zbrodnia jest wstrząsająca  –  tego nikt nie zamierza kwestionować. Ale czy to usprawiedliwia postawienie w sytuacji podejrzanych co najmniej 1499 Bogu ducha winnych kobiet? Wchodzenie do ich domόw, wzywanie na przesłuchania, brutalne zmuszanie  lekarzy do łamania etycznych norm chroniących prywatność ich pacjentek?

I drugie pytanie. Dlaczego podejrzane o dzieciobόjstwo mają być wyłącznie kobiety? Przecież zbrodni mόgł dokonać mężczyzna.  Czy naprawdę tak prymitywnie patriarchalne i barbarzyńskie jest u nas myślenie o  – grzesznych wszak z natury – kobietach?
Mentalnie upodabniamy się do fanatycznych reżimόw islamskich.

3 komentarze do “I ty możesz zostać dzieciobόjczynią

 1. Odniosę się do zakończenia wpisu. O ile mogę się zgodzić, że niekoniecznie matka jest zabójczynią własnego dziecka, o tyle samo argument, że mógł tego dokonać mężczyzna, jest chybiony. Bo, czym wytłumaczyć milczenie matki? Nie zorientowała się, że znikło jej nowonarodzone dziecko?
  A jeśli milczy tak długo, to jest współwinna. O ile matka tego dziecka żyje!

  Polubienie

  • Matka może milczeć z rόżnych powodόw. Dziecko mogło być przywiezione z innego terenu, niewykluczone, że z zagranicy. Tymczasem przesłuchiwane mają być matki z terenu, gdzie znaleziono ciało, bo to dla organόw śledczych najłatwiejsza strategia. Kosztem niewinnych kobiet i zmuszanych do łamania zasad lekarzy.

   Polubienie

   • W ocenie matki, której dziecko zamordowano, podtrzymuję swoje zdanie. Nie ma żadnego znaczenia skąd dokąd wieziono dziecko, aby je uśmiercić. Matka oczywiście może milczeć z różnych powodów. Na przykład, też może nie żyć. Żyjąca matka, musi zauważyć brak dziecka.
    Natomiast odnośnie obranej strategii dochodzenia przez organy śledcze, nie potrafię jej zdecydowanie potępić. Choćby dlatego, że w śledztwie należy sprawdzić wszelkie dostępne ślady. Jeśli jest prawdą, że śledztwo będzie prowadzone w opisany sposób, spodziewam się, że prowadzący dochodzenie natknęli się na duże trudności. Przesłuchiwanie takiej ilości kobiet + zmuszanie lekarzy do zdradzania tajemnic lekarskich, nie należy do pójścia na łatwiznę.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s